IPL65R310E6AUMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPL65R310E6AUMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPL65R310E6AUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPL65R310E6AUMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 4VSON
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 400µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:Thin-Pak (8x8)
Series:CoolMOS™ E6
Rds On (Max) @ Id, Vgs:310 mOhm @ 4.4A, 10V
Power Dissipation (Max):104W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-PowerTSFN
Other Names:SP000895216
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:950pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 13.1A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount Thin-Pak (8x8)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13.1A (Tc)