IPD50R280CEAUMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD50R280CEAUMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD50R280CEAUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD50R280CEAUMA1
Manufacturer Infineon
Description Mosfet Transistor, N Channel, 13 A, 550 V, 0.25 Ohm, 13 V, 3 V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 22923 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 350µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO-252
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280 mOhm @ 4.2A, 13V
Power Dissipation (Max):119W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD50R280CEAUMA1DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:773pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32.6nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):13V
Drain to Source Voltage (Vdss):550V
Detailed Description:N-Channel 550V 18.1A (Tc) 119W (Tc) Surface Mount PG-TO-252
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:18.1A (Tc)