IPD50N06S409ATMA2
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD50N06S409ATMA2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD50N06S409ATMA2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD50N06S409ATMA2
Manufacturer Infineon
Description 60V, N-Ch, 9 m? max, Automotive MOSFET, DPAK, OptiMOS?-T2, PG-TO252-3, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 28727 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 34µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO252-3-11
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:9 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):71W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:SP001028662
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3785pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:47.1nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 50A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)