IPD068P03L3GBTMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD068P03L3GBTMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD068P03L3GBTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD068P03L3GBTMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET P-CH 30V 70A TO252-3
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 150µA
Vgs (Max):±20V
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.8 mOhm @ 70A, 10V
Power Dissipation (Max):100W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD068P03L3 GCT
IPD068P03L3 GCT-ND
IPD068P03L3GBTMA1CT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7720pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:91nC @ 10V
FET Type:P-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Detailed Description:P-Channel 30V 70A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:70A (Tc)