IPD053N08N3GATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPD053N08N3GATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPD053N08N3GATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPD053N08N3GATMA1
Manufacturer Infineon
Description Single N-Channel 80 V 5.3 mOhm 52 nC OptiMOS? Power Mosfet TO-252-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20326 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 90µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO252-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.3 mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Other Names:IPD053N08N3GATMA1DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4750pF @ 40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:69nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Detailed Description:N-Channel 80V 90A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:90A (Tc)