IPB65R190C7ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB65R190C7ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB65R190C7ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB65R190C7ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH TO263-3
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 290µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:CoolMOS™ C7
Rds On (Max) @ Id, Vgs:190 mOhm @ 5.7A, 10V
Power Dissipation (Max):72W (Tc)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB65R190C7ATMA1DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1150pF @ 400V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 13A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:13A (Tc)