IPB65R099C6ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPB65R099C6ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPB65R099C6ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPB65R099C6ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 650V 38A TO263
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 1.2mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D²PAK (TO-263AB)
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:99 mOhm @ 12.8A, 10V
Power Dissipation (Max):278W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:IPB65R099C6ATMA1TR
SP000895224
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2780pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:127nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 38A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263AB)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:38A (Tc)