IPA80R280P7XKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPA80R280P7XKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPA80R280P7XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPA80R280P7XKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 800V 17A TO220
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 360µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220-3F
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:280 mOhm @ 7.2A, 10V
Power Dissipation (Max):30W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3 Full Pack
Other Names:SP001422552
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1200pF @ 500V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:36nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:Super Junction
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):800V
Detailed Description:N-Channel 800V 17A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220-3F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17A (Tc)