IPA60R160P6XKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPA60R160P6XKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPA60R160P6XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPA60R160P6XKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 600V TO220FP-3
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 750µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO-220-FP
Series:CoolMOS™ P6
Rds On (Max) @ Id, Vgs:160 mOhm @ 9A, 10V
Power Dissipation (Max):34W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3 Full Pack
Other Names:SP001017082
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2080pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:44nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Detailed Description:N-Channel 600V 23.8A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO-220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:23.8A (Tc)