IPA50R380CEXKSA2
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPA50R380CEXKSA2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPA50R380CEXKSA2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPA50R380CEXKSA2
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 500V 6.3A TO-220FP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 260µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220 Full Pack
Series:CoolMOS™ CE
Rds On (Max) @ Id, Vgs:380 mOhm @ 3.2A, 13V
Power Dissipation (Max):29.2W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3 Full Pack
Other Names:SP001217228
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:584pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:24.8nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):13V
Drain to Source Voltage (Vdss):500V
Detailed Description:N-Channel 500V 6.3A (Tc) 29.2W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6.3A (Tc)