IP1202TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IP1202TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IP1202TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IP1202TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable .8V 1 or 2 Output 3A, 15A 161-BBGA Power Module |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5V |
| Voltage - Input (Min): | 5.5V |
| Voltage - Input (Max): | 13.2V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 161-BGA Power Block (15.5x9.25) |
| Series: | iPOWIR™ |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 161-BBGA Power Module |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | SP001531848 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 or 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 170kHz ~ 460kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 or 2 Output 30A, 15A 161-BBGA Power Module |
| Current - Output: | 30A, 15A |
| Base Part Number: | IP1202PBF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IP1202TRPBF, use the request quote form to request IP1202TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IP1202TRPBF.The price and lead time for IP1202TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IP1202TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


