IO-E4262S-5ECMR-1000B
Io Audio Technologies
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IO-E4262S-5ECMR-1000B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IO-E4262S-5ECMR-1000B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IO-E4262S-5ECMR-1000B |
|---|---|
| Manufacturer | Io Audio Technologies |
| Description | CAT5E STP COPPER STRANDED CABLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $226.88 | $185.626 | $144.375 | $123.75 | $115.50 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 26 AWG |
|---|---|
| Usage: | - |
| Shield Type: | Foil |
| Shield Material: | Aluminum |
| Shield Coverage: | - |
| Series: | - |
| Ratings: | UL Style CMR |
| Other Names: | 1937-1043 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 75°C |
| Number of Conductors: | 8 (4 Pair Twisted) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Jacket Color: | Blue |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0236" (0.600mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.307" (7.80mm) |
| Features: | Drain Wire |
| Detailed Description: | 8 (4 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair, Cat5e Cable Blue 26 AWG Foil 1000.0' (304.8m) |
| Conductor Strand: | - |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Insulation: | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Cable Type: | Multi-Pair, Cat5e |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IO-E4262S-5ECMR-1000B, use the request quote form to request IO-E4262S-5ECMR-1000B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IO-E4262S-5ECMR-1000B.The price and lead time for IO-E4262S-5ECMR-1000B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IO-E4262S-5ECMR-1000B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

