INND-TS30GCB
Inolux
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy INND-TS30GCB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. INND-TS30GCB
Manufacturer Inolux
Description 7-SEG. DISPLAY / THROUGH HOLE /
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:525nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Size / Dimension:0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
Series:INND-TS30
Power Dissipation (Max):114mW
Packaging:Tube
Package / Case:10-DIP (0.200", 5.08mm)
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Millicandela Rating:120mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Current - Test:20mA