INND-SS40BAB
Buy INND-SS40BAB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. INND-SS40BAB
Data sheet
Wavelength - Peak:465nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Size / Dimension:0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm)
Series:INND-SS40
Power Dissipation (Max):114mW
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Millicandela Rating:7mcd
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Blue 7-Segment 1 Character Common Anode 3.2V 20mA 0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm) 10-SMD, No Lead
Current - Test:20mA