IND065BLV
GE Critical Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IND065BLV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IND065BLV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IND065BLV |
|---|---|
| Manufacturer | GE Critical Power |
| Description | DC DC CONVERTER 16-34V 65W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $13.651 | $13.403 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 16 ~ 34 V |
| Voltage - Input (Min): | 9.6V |
| Voltage - Input (Max): | 14.4V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Supplier Device Package: | 8-SMD |
| Size / Dimension: | 1.10" L x 0.45" W x 0.33" H (27.9mm x 11.4mm x 8.5mm) |
| Series: | Hornet |
| Power (Watts): | 65W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Other Names: | 1600102911A 555-1441-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, OCP |
| Efficiency: | 94% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 16 ~ 34 V 4.06A 9.6V - 14.4V Input |
| Current - Output (Max): | 4.06A |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IND065BLV, use the request quote form to request IND065BLV pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IND065BLV.The price and lead time for IND065BLV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IND065BLV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

