INA170EA/250
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy INA170EA/250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy INA170EA/250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | INA170EA/250 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 2.7 to 60V, bi-directional, 400kHz Variable gain current sense amplifier 8-VSSOP -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.119 | $2.815 | $2.539 | $2.484 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Input: | 2.7 V ~ 60 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| Sensing Method: | High-Side |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names: | 296-28958-1 INA170EA250 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Current Monitor |
| Detailed Description: | Current Monitor Regulator High-Side 8-VSSOP |
| Current - Output: | - |
| Base Part Number: | INA170 |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply INA170EA/250, use the request quote form to request INA170EA/250 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number INA170EA/250.The price and lead time for INA170EA/250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# INA170EA/250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
