IN-S124BRG
Inolux
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IN-S124BRG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IN-S124BRG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IN-S124BRG |
|---|---|
| Manufacturer | Inolux |
| Description | LED GREEN CLEAR 1204 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.59 | $0.426 | $0.348 | $0.278 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.235 | $0.20 | $0.156 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 520nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 525nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
| Viewing Angle: | 20° |
| Supplier Device Package: | 1204 |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.60mm W |
| Series: | IN-S124BR |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Other Names: | 1830-1125-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Bottom Entry |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 1440mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 2mm (T-3/4), 1.62mm |
| Lens Color: | Clear |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 1.85mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 1206 (3216 Metric) |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IN-S124BRG, use the request quote form to request IN-S124BRG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IN-S124BRG.The price and lead time for IN-S124BRG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IN-S124BRG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

