IN-S121DAS5R5B
Inolux
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IN-S121DAS5R5B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IN-S121DAS5R5B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IN-S121DAS5R5B |
|---|---|
| Manufacturer | Inolux |
| Description | LED BLUE/RED CLEAR 1210 SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.318 | $0.26 | $0.208 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.175 | $0.149 | $0.117 | |||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 470nm Blue, 625nm Red |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3V Blue, 2V Red |
| Viewing Angle: | 130° |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 2.10mm W |
| Series: | IN-S121DAS5R5B |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 3-SMD, No Lead |
| Other Names: | 1830-1043-1 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | 72mcd Blue, 56mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Lens Color: | Clear |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 1.00mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Blue, Red LED Indication - Discrete 3V Blue, 2V Red 3-SMD, No Lead |
| Current - Test: | 5mA Blue, 5mA Red |
| Configuration: | Common Anode |
| Color: | Blue, Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IN-S121DAS5R5B, use the request quote form to request IN-S121DAS5R5B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IN-S121DAS5R5B.The price and lead time for IN-S121DAS5R5B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IN-S121DAS5R5B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

