IMS05BH6R8J
Dale / Vishay
IMS05BH6R8J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMS05BH6R8J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IMS05BH6R8J
Manufacturer Dale / Vishay
Description IMS-5 6.8 5% B08
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Molded
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Shielding:Shielded
Series:IMS-5
Ratings:-
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Packaging:-
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Material - Core:Iron Powder
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:7.9MHz
Inductance:6.8µH
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:55MHz
Features:-
Detailed Description:6.8µH Shielded Molded Inductor 280mA 1.02 Ohm Max Axial
DC Resistance (DCR):1.02 Ohm Max
Current Rating:280mA