IME30-15NPSZC0S
SICK
IME30-15NPSZC0S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IME30-15NPSZC0S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IME30-15NPSZC0S
Manufacturer SICK
Description SENSOR PROX PNP-NO 15MM M30
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 23 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 30 V
Termination Style:Connector
Shielding:Unshielded
Series:-
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.591" (15mm)
Response Frequency:500Hz
Package / Case:Cylinder, Threaded - M30
Output Type:PNP-NO, 3-Wire
Other Names:1041014
Operating Temperature:-25°C ~ 75°C
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Ingress Protection:IP67
Indicator:LED
Detailed Description:Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30