IME18-08NPOZW2K
SICK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IME18-08NPOZW2K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IME18-08NPOZW2K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IME18-08NPOZW2K |
|---|---|
| Manufacturer | SICK |
| Description | SEN PROX SHRT UNSHLD PNP NC CBL |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $53.90 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 30 V |
|---|---|
| Termination Style: | Cable |
| Shielding: | Shielded |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Inductive |
| Sensing Distance: | 0.315" (8mm) |
| Response Frequency: | 1kHz |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M18 |
| Output Type: | PNP-NC, 3-Wire |
| Other Names: | 1040955 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 75°C (TA) |
| Material - Body: | Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Indicator: | LED |
| Detailed Description: | Inductive Proximity Sensor 0.315" (8mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IME18-08NPOZW2K, use the request quote form to request IME18-08NPOZW2K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IME18-08NPOZW2K.The price and lead time for IME18-08NPOZW2K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IME18-08NPOZW2K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

