IMC2220ER3R3K
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC2220ER3R3K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IMC2220ER3R3K
Manufacturer Vishay Dale
Description Ind High Frequency Molded Wirewound 3.3uH 10% 7.96MHz 10Q-Factor 1.12A 2220 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32130 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:-
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:2220 (5650 Metric)
Size / Dimension:0.221" L x 0.197" W (5.61mm x 5.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:IMC-2220
Ratings:-
Q @ Freq:10 @ 7.96MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2220 (5650 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Inductance:3.3µH
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)
Frequency - Self Resonant:34MHz
Detailed Description:3.3µH Unshielded Inductor 1.12A 80 mOhm Max 2220 (5650 Metric)
DC Resistance (DCR):80 mOhm Max
Current Rating:1.12A