IMC1812RV181K
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812RV181K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812RV181K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IMC1812RV181K |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.512 | $0.496 | $0.48 | $0.464 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | IMC-1812 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 40 @ 790kHz |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 790kHz |
| Inductance: | 180µH |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 5MHz |
| Detailed Description: | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 102mA 9.5 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 9.5 Ohm Max |
| Current Rating: | 102mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IMC1812RV181K, use the request quote form to request IMC1812RV181K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1812RV181K.The price and lead time for IMC1812RV181K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IMC1812RV181K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
