IMC1812ER390K
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812ER390K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812ER390K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IMC1812ER390K |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Description | Ind Chip Molded Wirewound 39uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Powdered Iron 150mA 1812 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.716 | $0.646 | $0.583 | $0.57 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | IMC-1812 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 50 @ 2.52MHz |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52MHz |
| Inductance: | 39µH |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 11MHz |
| Detailed Description: | 39µH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 4.5 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 4.5 Ohm Max |
| Current Rating: | 150mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IMC1812ER390K, use the request quote form to request IMC1812ER390K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1812ER390K.The price and lead time for IMC1812ER390K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IMC1812ER390K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
