IMC1812BN1R0J
Dale / Vishay
IMC1812BN1R0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1812BN1R0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IMC1812BN1R0J
Manufacturer Dale / Vishay
Description FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Shielding:Unshielded
Series:IMC-1812
Ratings:-
Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
Packaging:Bulk
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)
Frequency - Self Resonant:100MHz
Detailed Description:1µH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 500 mOhm Max 1812 (4532 Metric)
DC Resistance (DCR):500 mOhm Max
Current Rating:450mA