IMC1210SYR56K
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210SYR56K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210SYR56K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IMC1210SYR56K |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Description | Ind Chip Molded Wirewound 560nH 10% 25.2MHz 30Q-Factor Powdered Iron 450mA 1210 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.443 | $0.40 | $0.361 | $0.353 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | IMC-1210 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 30 @ 25.2MHz |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 25.2MHz |
| Inductance: | 560nH |
| Height - Seated (Max): | 0.095" (2.41mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 180MHz |
| Detailed Description: | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 450mA 550 mOhm Max 1210 (3225 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 550 mOhm Max |
| Current Rating: | 450mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IMC1210SYR56K, use the request quote form to request IMC1210SYR56K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC1210SYR56K.The price and lead time for IMC1210SYR56K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IMC1210SYR56K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
