IMC1210BN101K
Dale / Vishay
IMC1210BN101K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC1210BN101K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IMC1210BN101K
Manufacturer Dale / Vishay
Description FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Shielding:Unshielded
Series:IMC-1210
Ratings:-
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Inductance Frequency - Test:796kHz
Inductance:100µH
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)
Frequency - Self Resonant:9MHz
Detailed Description:100µH Unshielded Wirewound Inductor 73mA 14 Ohm Max 1210 (3225 Metric)
DC Resistance (DCR):14 Ohm Max
Current Rating:73mA