IMC0805ER1R0J
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IMC0805ER1R0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IMC0805ER1R0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IMC0805ER1R0J |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | FIXED IND 1UH 120MA 2.98 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | IMC-0805 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 8 @ 7.96MHz |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Non-Magnetic |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96MHz |
| Inductance: | 1µH |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 80MHz |
| Detailed Description: | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 120mA 2.98 Ohm Max 0805 (2012 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 2.98 Ohm Max |
| Current Rating: | 120mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IMC0805ER1R0J, use the request quote form to request IMC0805ER1R0J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IMC0805ER1R0J.The price and lead time for IMC0805ER1R0J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IMC0805ER1R0J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
