IM4812SA
XP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IM4812SA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IM4812SA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IM4812SA |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | DC DC CONVERTER 12V 2W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.50 | $14.066 | $13.63 | $13.05 | $12.259 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Type: | Isolated Module |
| Size / Dimension: | 1.02" L x 0.36" W x 0.49" H (26.0mm x 9.2mm x 12.5mm) |
| Series: | IM |
| Power (Watts): | 2W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 9-SIP Module, 7 Leads |
| Other Names: | 1470-1504-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency: | 84% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 165mA 18V - 75V Input |
| Current - Output (Max): | 165mA |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IM4812SA, use the request quote form to request IM4812SA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IM4812SA.The price and lead time for IM4812SA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IM4812SA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
