ILC7083AIM5ADJX
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ILC7083AIM5ADJX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ILC7083AIM5ADJX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ILC7083AIM5ADJX |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 150MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.3V @ 150mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | 12V |
| Voltage - Input (Max): | 13V |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR: | 85dB ~ 60dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.5 V ~ 13 V 150mA 8-SOIC |
| Current - Supply (Max): | 280µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 220µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | ILC7083 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ILC7083AIM5ADJX, use the request quote form to request ILC7083AIM5ADJX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ILC7083AIM5ADJX.The price and lead time for ILC7083AIM5ADJX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ILC7083AIM5ADJX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

