IL485W
NVE Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IL485W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IL485W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IL485W |
|---|---|
| Manufacturer | NVE Corporation |
| Description | DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $11.169 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Type: | RS422, RS485 |
| Technology: | GMR (Giant Magnetoresistive) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | IsoLoop® |
| Rise / Fall Time (Typ): | 8ns, 8ns |
| Pulse Width Distortion (Max): | - |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 32ns, 32ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names: | 390-1002 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Number of Channels: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Isolated Power: | No |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 2/2 |
| Detailed Description: | RS422, RS485 Digital Isolator 2500Vrms 4 Channel 35Mbps 20kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Data Rate: | 35Mbps |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 20kV/µs |
| Channel Type: | Unidirectional |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IL485W, use the request quote form to request IL485W pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IL485W.The price and lead time for IL485W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IL485W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
