IL4116-X019T
Vishay / Semiconductor - Opto Division
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IL4116-X019T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IL4116-X019T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IL4116-X019T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Semiconductor - Opto Division |
| Description | OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.778 | |||||
Specifications
Data sheet
| Zero Crossing Circuit: | Yes |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 600V |
| Voltage - Isolation: | 5300Vrms |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.3V |
| Turn On Time: | 35µs |
| Static dV/dt (Min): | 10kV/µs |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-SMD |
| Output Type: | Triac |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 100°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optoisolator Triac Output 5300Vrms 1 Channel |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 300mA |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max): | 1.3mA |
| Current - Hold (Ih): | 200µA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 60mA |
| Approvals: | BSI, CSA, cUR, FIMKO, UR, VDE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IL4116-X019T, use the request quote form to request IL4116-X019T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IL4116-X019T.The price and lead time for IL4116-X019T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IL4116-X019T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

