IL-FPR-28S-HF-N1
Buy IL-FPR-28S-HF-N1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IL-FPR-28S-HF-N1
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN FPC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:IL-FPR
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tray
Other Names:670-1933
IL-FPR-28S-HF-N1-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:28
Housing Color:Black
Height Above Board:0.075" (1.90mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:28 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A per Contact