IKZ75N65NH5XKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IKZ75N65NH5XKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKZ75N65NH5XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IKZ75N65NH5XKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description IGBT 650V 75A CO-PACK TO-247-4
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
Test Condition:400V, 37.5A, 27 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:52ns/412ns
Switching Energy:880µJ (on), 520µJ (off)
Supplier Device Package:PG-TO247-4
Series:TrenchStop™ 5
Reverse Recovery Time (trr):59ns
Power - Max:395W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-4
Other Names:IKZ75N65NH5
SP001160050
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Standard
IGBT Type:Trench
Gate Charge:166nC
Detailed Description:IGBT Trench 650V 90A 395W Through Hole PG-TO247-4
Current - Collector Pulsed (Icm):300A
Current - Collector (Ic) (Max):90A