IKY75N120CH3XKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKY75N120CH3XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IKY75N120CH3XKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IKY75N120CH3XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 1200V 150A TO247-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 240 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $18.62 | $17.112 | $14.452 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.35V @ 15V, 75A |
| Test Condition: | 600V, 75A, 6 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 38ns/303ns |
| Switching Energy: | 3.4mJ (on), 2.9mJ (off) |
| Supplier Device Package: | PG-TO247-4 |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 292ns |
| Power - Max: | 938W |
| Package / Case: | TO-247-4 |
| Other Names: | SP001465128 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 52 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 370nC |
| Detailed Description: | IGBT 1200V 150A 938W Through Hole PG-TO247-4 |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 300A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 150A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IKY75N120CH3XKSA1, use the request quote form to request IKY75N120CH3XKSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IKY75N120CH3XKSA1.The price and lead time for IKY75N120CH3XKSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IKY75N120CH3XKSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


