IKN0400000
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IKN0400000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IKN0400000
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 24V
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:PC Pin
Series:IKN
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Number of Positions:4
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Length:0.437" (11.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.157" (4.00mm)
Features:Tape Seal
Electrical Life:2,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 4 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 24VDC
Current Rating:100mA