IHD1EB181L
Dale / Vishay
IHD1EB181L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHD1EB181L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IHD1EB181L
Manufacturer Dale / Vishay
Description IHD-1 180 15% EB E2
(In US Dollars)
50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.270" Dia x 0.700" L (6.85mm x 17.78mm)
Shielding:Unshielded
Series:IHD
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:-
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:180µH
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Features:-
Detailed Description:180µH Unshielded Wirewound Inductor 830mA 362 mOhm Max Axial
DC Resistance (DCR):362 mOhm Max
Current Rating:830mA
Current - Saturation:540mA