IHB6BV6R8M
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHB6BV6R8M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IHB6BV6R8M
Manufacturer Dale / Vishay
Description IHB-6 6.8 20% B40
(In US Dollars)
16 pcs112 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Shielding:Unshielded
Series:IHB
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Mounting Type:Through Hole
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:6.8µH
Height - Seated (Max):1.500" (38.10mm)
Frequency - Self Resonant:-
Features:-
Detailed Description:6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 35.5A 3 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):3 mOhm Max
Current Rating:35.5A