ICS551M
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICS551M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICS551M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICS551M |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | IC Clk Buffer 1: 4 160MHZ 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.83 | $0.749 | $0.676 | $0.661 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | ClockBlocks™ |
| Ratio - Input:Output: | 1:4 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output: | CMOS |
| Other Names: | 551M |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input: | CMOS |
| Frequency - Max: | 160MHz |
| Differential - Input:Output: | No/No |
| Detailed Description: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:4 160MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number: | ICS551 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICS551M, use the request quote form to request ICS551M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICS551M.The price and lead time for ICS551M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICS551M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


