ICS-40300
InvenSense
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICS-40300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICS-40300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICS-40300 |
|---|---|
| Manufacturer | InvenSense |
| Description | MIC MEMS ANALOG OMNI -45DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.05 | $2.416 | $2.204 | $2.059 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $1.914 | $1.756 | $1.65 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Range: | 1.5V ~ 3.63V |
|---|---|
| Type: | MEMS (Silicon) |
| Termination: | Solder Pads |
| Size / Dimension: | 0.186" L x 0.148" W (4.72mm x 3.76mm) |
| Shape: | Rectangular |
| Series: | ICS-40300 |
| Sensitivity: | -45dB ±2dB @ 94dB SPL |
| S/N Ratio: | 63dB |
| Port Location: | Bottom |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Output Type: | Analog |
| Other Names: | 1428-1027-1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 200 Ohms |
| Height (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Frequency Range: | 6Hz ~ 20kHz |
| Direction: | Omnidirectional |
| Detailed Description: | 6Hz ~ 20kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.5V ~ 3.63V Omnidirectional (-45dB ±2dB @ 94dB SPL) Solder Pads |
| Current - Supply: | 250µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICS-40300, use the request quote form to request ICS-40300 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICS-40300.The price and lead time for ICS-40300 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICS-40300.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


