ICM7556IPD
Intersil
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICM7556IPD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICM7556IPD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICM7556IPD |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Description | IC OSC TIMER DUAL 1MHZ 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 18 V |
|---|---|
| Type: | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | 7556IPD ICM7556IPDIS NT5013 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency: | 1MHz |
| Detailed Description: | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) IC 1MHz 14-PDIP |
| Current - Supply: | 120µA |
| Count: | - |
| Base Part Number: | ICM7556 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICM7556IPD, use the request quote form to request ICM7556IPD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICM7556IPD.The price and lead time for ICM7556IPD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICM7556IPD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

