ICM7555CD,602
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICM7555CD,602 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICM7555CD,602 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICM7555CD,602 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC OSC SGL TIMER 500KHZ 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 16 V |
|---|---|
| Type: | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 933975610602 ICM7555CD ICM7555CD-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 500kHz |
| Detailed Description: | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 500kHz 8-SO |
| Current - Supply: | 180µA |
| Count: | - |
| Base Part Number: | ICM7555 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICM7555CD,602, use the request quote form to request ICM7555CD,602 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICM7555CD,602.The price and lead time for ICM7555CD,602 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICM7555CD,602.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



