ICM7250IWE
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICM7250IWE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICM7250IWE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICM7250IWE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | ICM7250 Series 16 V 700 uA SMT Fixed and Programmable Timer/Counter SOIC-16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.918 | $4.439 | $4.004 | $3.917 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 16 V |
|---|---|
| Type: | Counter/Timer Circuit (CTC), Binary |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency: | 15MHz |
| Detailed Description: | Counter/Timer Circuit (CTC), Binary IC 1 ~ 99 Count 15MHz 16-SOIC |
| Current - Supply: | 700µA |
| Count: | 1 ~ 99 |
| Base Part Number: | ICM7250 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICM7250IWE, use the request quote form to request ICM7250IWE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICM7250IWE.The price and lead time for ICM7250IWE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICM7250IWE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



