ICL7662CBD+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICL7662CBD+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICL7662CBD+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICL7662CBD+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | ICL7662 Series 20 V 10kHz Charge Pump SMT Switching Regulator SOIC-14 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.695 | $3.335 | $3.008 | $2.943 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Start Up: | Charge Pump |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | -Vin |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Voltage - Dropout (Typical): | 4.5V |
| Voltage - Breakdown: | 14-SOIC |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | - |
| Polarization: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | 1 |
| Output: | Ratiometric |
| Other Names: | ICL7662CBD+T-ND ICL7662CBD+TR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of DAC's: | 10kHz |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | ICL7662CBD+T |
| Expanded Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -Vin 1 Output 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Description: | IC REG SWTCHD CAP INV 14SOIC |
| Contact Rating @ Voltage: | Negative |
| Clock Sync: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICL7662CBD+T, use the request quote form to request ICL7662CBD+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICL7662CBD+T.The price and lead time for ICL7662CBD+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICL7662CBD+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

