ICL7642ECPD+
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICL7642ECPD+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICL7642ECPD+ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICL7642ECPD+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC OPAMP GP 44KHZ RRO 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.05 | $2.90 | $2.88 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | - |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 1pA |
| Voltage - Breakdown: | 14-PDIP |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Polarization: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Orientation: | 4 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Bits/Stages: | 20mV |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | General Purpose |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | ICL7642ECPD+ |
| Expanded Description: | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP |
| Description: | IC OPAMP GP 44KHZ RRO 14DIP |
| Current - Supply (Main IC): | 2 V ~ 16 V, ±1 V ~ 8 V |
| Current - Supply: | 10µA |
| Current - Input Bias: | 44kHz |
| Channels per IC: | - |
| -3db Bandwidth: | 0.016 V/µs |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICL7642ECPD+, use the request quote form to request ICL7642ECPD+ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICL7642ECPD+.The price and lead time for ICL7642ECPD+ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICL7642ECPD+.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

