ICL3232CP
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICL3232CP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICL3232CP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICL3232CP |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas |
| Description | ICL3232 Series 250 kbps 5.5 V RS-232 Dual Transmitter/Receiver PDIP-16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.399 | $1.263 | $1.139 | $1.114 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 300mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP |
| Data Rate: | 250kbps |
| Base Part Number: | ICL3232 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICL3232CP, use the request quote form to request ICL3232CP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICL3232CP.The price and lead time for ICL3232CP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICL3232CP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


