ICL1516004-01
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICL1516004-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ICL1516004-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ICL1516004-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | ICL 16 OHM 20% 4A 15MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.16 | $4.984 | $4.806 | $3.738 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $3.115 | $3.026 | $2.581 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Series: | - |
| R @ Current: | 270 mOhms |
| R @ 25°C: | 16 Ohms |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 480-3171 ICL151600401 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | 0.310" (7.87mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diameter: | 0.59" (15mm) |
| Detailed Description: | Inrush Current Limiter 16 Ohms ±20% 4A 0.59" (15mm) |
| Current - Steady State Max: | 4A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ICL1516004-01, use the request quote form to request ICL1516004-01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ICL1516004-01.The price and lead time for ICL1516004-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ICL1516004-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

