ICD15S13E6GV00LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
ICD15S13E6GV00LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICD15S13E6GV00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ICD15S13E6GV00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN DSUB HD RCPT 15POS R/A SLDR
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:1 (DE, E) High Density
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:ICD
Packaging:Bulk
Other Names:609-2802
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:3
Number of Positions:15
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyester
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock, Mounting Brackets
Detailed Description:15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:3A
Contact Type:Signal
Contact Material:Copper Alloy
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub, High Density
Color:Black
Backset Spacing:0.350" (8.89mm)