ICB18S30N08POM1
Carlo Gavazzi
ICB18S30N08POM1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICB18S30N08POM1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ICB18S30N08POM1
Manufacturer Carlo Gavazzi
Description IND PROX M18 30MM PNP NO
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 36 V
Termination Style:Connector
Shielding:Unshielded
Series:ICB
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.315" (8mm)
Response Frequency:1.5kHz
Package / Case:Cylinder, Threaded - M18
Output Type:PNP-NO, 4-Wire
Other Names:1864-2003
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Ingress Protection:IP67
Indicator:LED
Detailed Description:Inductive Proximity Sensor 0.315" (8mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18