ICB18S30F08POM1
Carlo Gavazzi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ICB18S30F08POM1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ICB18S30F08POM1
Manufacturer Carlo Gavazzi
Description SENS PROX M18 PNP NO 30MM
Lead Free Status / RoHS Status RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 36 V
Termination Style:Connector
Shielding:Unshielded
Series:ICB
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.31" (8mm)
RoHS Status:RoHS Compliant
Response Frequency:1.5kHz
Package / Case:Cylinder, Threaded - M18
Output Type:PNP
Other Names:1864-1063
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Body:Nickel-Plated Brass
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Ingress Protection:IP20
Indicator:LED
Detailed Description:Inductive Proximity Sensor 0.31" (8mm) IP20 Cylinder, Threaded - M18